Říjen 2017

Shrnutí pobytu

Sobota v 12:32 | Terezka |  Deník
Tak konečně jsem se dokopala k tomu, abych napsala něco o tom, jak celkově hodnotím Erasmus + v Portugalsku. Byla to pro mě ohromná zkušenost, která se už nikdy nemusí opakovat. Prohloubila jsem si znalosti o víně, rozmluvila jsem se v angličtině a našla si nová přátelství z několika zemí Evropy a dokonce i Střední Ameriky. Možná si sice nebudeme psát každý den, ale něco jsme spolu prožili a rozhodně na to nikdy nezapomenu. Taky bych ráda několik z nich navštívila. Všichni chtějí zase do Prahy, protože je krásná a levná. Tak uvidím, komu všemu budu dělat průvodce :D Žuža přijede určitě a já za ní do Budapešti taky. Každá jsme si v nás našla spřízněnou duši. Ona byla sama a já taky, takže jsme byly takové dočasné ségry. Tohle kamarádství mi dalo hrozně moc :) V podstatě jsem se s "dětmi" v campusu moc nebavila, protože to na mě byli asi moc puberťáci. Ale s Češkama jsem se bavila, ty byly fajn :) Bavila jsem se spíš s personálem a se Žužou. A taky s lidma v práci. Prostě fajn :) Taky se mi líbilo, že nikdo nikam nespěchal. Z uspěchané Prahy docela rozdíl. Potom tam mají jen černá, bílá a šedivá auto. Byl zázrak, když se objevilo jinak barevné auto. A taky něco k jejich kuchyni. V podstatě mají dvě přílohy - brambory (převážně hranolky) a rýže (často s nastrouhanou mrkví). Nemají moc omáčky, takže to bylo většinou trochu suché. Bylo to dobrý, ale v podstatě nic zvláštního. A taky to kafe. Bože. V restauraci espresso za 70 centů??? Někdy víc, někdy míň, ale stejně. Je teda pravda, že oni to kafe pijí pořád a je to součást jejich kultury, ale ty ceny potřebuji i tady. Výlety byly krásný, protože tahle země má bohatou historii. Taky vede z Portugalska pouť do Santiago de Compostela, takže jsme často potkávali lidi, co putovali. Už nevím, co mám psát. Prostě to bylo super a když by byla příležitost, tak bych utčitě neváhala a jela znovu. Takže jestli někdo váháte, zda máte vyrazit někam na delší dobu, určitě neváhejte!!! :)

Den dvacátý osmý - poslední den

6. října 2017 v 22:17 | Terezka |  Deník
Takže dneska to bude mega super rychlý, jelikož jdeme na party. Konečně. Včera to nevyšlo. Takže jdeme oslavit můj odjezd a narozeniny panamského kamaráda. Dneska to bylo takový smutný, protože jsem se loučila v práci, kde mi Nelia opravdu přirostla k srdci a já jí. Doufám, že zůstaneme v kontaktu a říkala, že příští rok chce jet do Prahy. Tak mi na rozloučenou dala dvě lahvinky, tak snad se vejdu s kufrem do váhovýho limitu. Přece to tu nenechám. Taky jsem se rozloučila s většinou personálu v campusu, protože nevím, jestli je zítra ještě uvidím. No takže prostě jsem z toho smutná, ale jsem neskutečně ráda za tuhle příležitost. No víc se rozepíšu příště, teď už fakt jdeme, ať můžeme jít brzo spát :)

Den dvacátý sedmý - státní svátek

5. října 2017 v 21:35 | Terezka |  Deník
Dneska jsme nešli do práce, protože je v Portugalsku státní svátek - Den vyhlášení republiky. Nejela jsem tedy ani do campusu na snídani, takže jsem se mohla pořádně prospat. Asi v půl 10 jsem posnídala a šla jsem zase lenošit. Poté jsem se vydala s mojí spolubydlící Signe na oběd. Dnes jsme měly kuřeccí řížek, rýži, hranolky, zeleninu a creme brulle. Moc smaženýho pro dnešek. Po dojezení dezertu jsme šly na trhy, jelikož je dnes taky čtvrtek. Bylo trochu přeplněno, jelikož šli lidé místo do práce sem. Dnes jsem na sebe nic nepořídila, za to Signe ano. Pak přišla Žuža, tak jsme to rychle prošly ještě jednou a vyrazily jsme do Mekáče na můj rozlučkový snack. Jelikož jsem byla vrchní zásobovatel Žužy brambůrkama, byla jsem odměněna Mekáčem. Vybrala jsem cheeseburger a pití ze zmrazeného ovoce, to bylo hrozně dobrý :) Potom jsme doma relaxovaly, protože chceme jít na party. No a pak jsem šla na večeři se Signe. Měla jsem hamburger bez housky s rýží, hranolky a zeleninou a jako dezert ovocný salát. No a teď čekám na Žužu, protože byla nečekaně odvolána do práce a doufám, že se vrátí brzo, abychom mohly jít aspoň na drink :)

Den dvacátý šestý - burčák?

4. října 2017 v 22:18 | Terezka |  Deník
Dnes jsem klasicky po snídani dorazila do práce, kde jsem ze začátku neměla moc co dělat, ale pak mi Nelia řekla, ať jdu okoštovat víno ze všech tanků, kde kvasí mladé víno. Tak jsem šla. Bylo to asi 10 tanků, z čehož tak tři byly jako burčák, takže mňamka. Zbytek chutnal jako citronová šťáva. Mají tu totiž regionální víno, které se jemnuje Vinho Verde - zelené víno, které je hodně kyselé a na to nejsem zvyklá. Ale zajímavá zkušenost. Poté jsem šla na oběd s mým panamským kamarádem. Měli jsme hovězí, hranolky, rýži, fazole s klobásou a zeleninu. Tohle bylo fakt mňamózní :) Pak jsme si dali kafe ve vinařství, takže náš oběd trval dvě a půl hodiny a nikdo nic nenamítal, takže to je fajn :D Následně jsem dělala vzorky a pak jsem šla čekat na řidiče. Při tom na mě začal mluvit nějakej týpek portugalsky, tak jsem mu vysvětlila, že takhle ne. Tak začal mluvit plynně anglicky a povídali jsme si o Portugalsku. Čekal totiž na Nelii, která odjela, aby jí mohl prodat hrozny. Takže takhle jsme si zpříjemnili čekání a já se dočkala řidiče. Dnes jen po půl hodině. Poté jsme dojeli do campusu, kde jsem další skorohodinu čekala na někoho, kdo by mě odvezl domů. Naštěstí jsem si odchytla lidi, co jeli do centra, jinak bych se nemusela dočkat. Jelikož jsem domů přišla skoro v půl sedmý, tak jsem se jen převlékla a vyrazily jsme se Žužou do víru velkoměsta. Koupila jsem si malou drobnost a pak jsme šly do supermarkeetu, kde jsme si pořídily věci na zítřejší snídani, jelikož je zítra státní svátek. Pak jsem šla naa večeři. Dnes polévka, kuřecí plátek, rýže, hranolky, zelenina. A teď už jsem na pokoji a půjdeme se dívat na The Office :))))) Jako včera :D

Den dvacátý pátý - nůďo

4. října 2017 v 19:24 | Terezka |  Deník
Píšu až dnes, protože včera se nic zajímavýho neudálo. Ráno zase odjezd na snídani, poté práce. K obědu už ani nevím co, potom zase práce. Poté jsem byla zase odvezena domů, kde jsem chvíli relaxovala a pak jsme šly se Žužou koukat na výlohy a do obchodů. Následovala večeře - polévka, smažená ryba, rýže, hranolky. Pak jsme se odebraly domů a koukaly jsme na The Office. Toť asi ke včerejšku všechno :D

Den dvacátý čtvrtý - work, work, work

2. října 2017 v 22:07 | Terezka |  Deník
Dnes jsem poprvé jela z Barcelos do práce. Vzali jsme to tedy přes campus, kde jsem měla snídani. V práci mě zase čekaly vzorky. K obědu jsem měla zase dvě sladký housky, jedna se šunkou a sýrem, jedna se salámem (ta nebyla dobrá, takže tu jsem nedojedla). Poté jsem šla do obchodu, kde jsem pořídila něco jako přesnídávky, ze které mě pálí jazyk. Výborně :D Po obědě zase vzorky a taky jsem se chtěla jít slunit, jenže když jsem vyšla ven, tak jsem málem chytla. Dneska bylo hrozný horko. Pak jsem teda šla čekat na řidiče, dnes jen půl hodiny smažení na sluníčku. Hodil mě až do Barcelos na náměstí. Po cestě na byt jsem se ještě zastavila v obchodě pro pár drobností. Následně jsme se pomalu připravovaly na cestu na večeři. Kolem šesté jsme vyšly a když jsem dorazily asi o pět minut později do restaurace, tak nám řekli, že "znovuotevírají" v sedm. Takže jsme šly obhlédnout nějaké obchůdky a pak jsme šly znovu zkusit štěstí. Tentokrát se zadařilo. Měla jsem polévku, hamburger bez housky s rýží a hranolky, které mi Žuža vzorně snědla. Pak také desert - jakýsi pudink s karamelovou omáčkou a sušenkami. No jíst se to dalo :D Po cestě domů nás hodně překvapila zima, jelikož když jsme šly ven, tak bylo asi padesát stupňů pana Celsia. Takže jsme málem umrzly, ale já se začínám pomalu připravovat na přílet do Česka, kde panuje jiné klima. :) Pac a pusu!

Den dvacátý třetí - volný den

1. října 2017 v 22:39 | Terezka |  Deník
Tak konečně jsem se dostala ke dnešku. Dnes jsme měly se Žužou náš první volný den za poslední tři týdny. Ráno (asi v 10, dlouho jsme spaly) jsme odstartovaly naplněním pračky a následně pověšením prádla. Poté jsme vyrazily na oběd do restaurace, kde jsme dostaly polévku, smaženou rybu a rýži s hranolky. To byla mňamka. Ještě jsem si dala kávu, protože únava působila velice silně. Dále naše cesta vedla do supermarketu, kde jsme koupily nějaké drobnosti a opět jsme si šly lehnout. Pak jsme shlédly dva díly The Office a pomalu jsme se připravovaly na večeři, na kterou jsme šly opět do té restaurace. Měla jsem grilované kuřecí s omáčkou ze žampionů a paprik s rýží, hranolky a zeleninou. Zatím asi nejlepší jídlo za můj pobyt v Portugalsku. Poté nám byl i nabídnut dezert - já si dala karamelový pohár. Následně jsme prohlédly nějaké výlohy a vyrazily směr nový domov. Teď jsem si dala sprchu a půjdu brzy spát, jelikož zítra jdu zase do práceeee :) Dobrou noc :)

Den dvacátý druhý - výlet do Porta

1. října 2017 v 22:30 | Terezka |  Deník
Omlouvám se, že píšu až teď, ale teprve dnes jsme zjistily heslo na wifi. Takže se trošku vyjádřím k výletu do Porta, který jsem absolvovala v sobotu.
Po snídani jsme vyrazili prázdným autobusem (jelo nás v něm 6 i s řidičem) směr Apúlia, kde jsme nabrali rumunské studenty a pokračovali jsme do Póvoa de Varzim. Tady jsme čekali asi 10 minut, než se uráčili přijít polští učitelé. Poté jsme po necelé hodině cesty dorazili do Porta. Vlastně to nebylo Porto, ale Vila Nova de Gaia, kterou od Porta odděluje řeka Douro. Prvně jsme nasedli do lodě a jeli jsme na projížďku po řece, kde jsme viděli několik mostů, tyčících se vysoko nad řekou. Foukal hrozný vítr, jelikož jsme byli kousek od oceánu, ale i tak to byla hezká projížďka, která trvala cca hodinu. Následně jsme šli na oběd do roztomilé hospůdky. Měli jsme kuřecí, vepřové a klobásu s rýží, hranolky a zeleninou. Nakonec i kávu. Potom jsme šli do budovy Porto Cruz, což je značka portského vína. Zde jsme mohli ochutnat jeden druh portského. Já si vybrala červené a nebylo špatné. Taky jsme šli na střechu této budovy, kde je nádherný výhled na řeku, most a Porto. Shlédli jsme také němý film o výrobě portského vína a vyrazili jsme na obhlídku města. Přešli jsme most, který je dominantou města a pokračovali jsme kousek po "náplavce", kde to žilo a stoupali jsme vzhůru do historického centra. Je to opravdu krpál, ale stojí to za to. Je to krásné historické město, jehož centrum není moc veliké. Měli jsme hodinový rozchod, tak jsem stiihla zkouknout trhy, koupit si zmrzku a trošku se projít po centru. Už na mě ale padla po třech týdnech únava a moc se mi nikam nechtělo. Poté jsme se šli ještě podívat nahoru na most, kde jezdí i metro a koleje nejsou nijak odděleny od chodníků. Dále jsme se šli podívat ještě ke katedrále, kde na nás čekal autobus. Po cetě jsme opět vysadili účastníky zájezdu tam, kde bydlí a do campusu jsme dojeli asi v 19 hodin. Tam jsem si nabrala večeři do krabičku a vyrazili jsme směr můj nový domov. Takže nakonec bydlím se Žužou v bytě, kde jsou 4 pokoje + obývák, zatím je tu s námi jedna Turkyně a dnes přiletí holka z Litvy. Není to tu špatné a je tu krásný klid, takže poslední týden v Portugalsku prožiju hezky v klidu v centru města :)